Nie tylko praca – zalety korzystania z coworkingów

Praca w domu może wydawać się komfortowa i tania, tylko że krzesło, na którym siedzisz pracując, może z czasem stać się niewygodne, skupienie staje się coraz trudniejsze, a odizolowanie od świata nagle zaczyna być przerażające. Niezaprzeczalną prawdą jest to, że ludzie potrzebują przebywać w obecności innych ludzi – właśnie dlatego małe firmy i freelancerzy coraz częściej wybierają pracę w coworkingach.

 

Początki

Pierwsza przestrzeń coworkingowa powstała w San Francisco w 2005 roku. Jej założycielem był programista Brad Neuberg. Wynajmujący pomieszczenie od wspólnoty feministycznej w budynku Spiral Muse, płacił 300 dolarów miesięcznie za możliwość przebywania w nim dwa dni w tygodniu. Według umowy Neuberg musiał rozkładać swój coworking każdego dnia pracy od nowa i składać go z powrotem pod jego koniec. Pięć, czasem osiem biurek do pracy, przerwy na medytacje, wspólne lunche, masaże, jazda rowerowa – tak, według Neuberga, wyglądał zwykły dzień w pracy. Zawsze kończył się nie później niż o 17:45.

Coworking w Polsce

Do Polski, a szczególnie do Wrocławia, moda na coworkingi przyszła o wiele później. Pierwsza przestrzeń coworkingowa w mieście – IdeaPlace powstała w 2011 roku z myślą o ludziach niezależnych, którzy chcą pracować w kreatywnym otoczeniu, a także o wrocławskich pracownikach oddziałów firm spoza miasta. Wzrost liczby małych przedsiębiorstw spowodował jednocześnie zwiększenie oferty coworkingów, które są dostępne do wynajmu. Obecnie mamy już ogromny wybór tego typu przestrzeni. Dla marzących o lokalizacji w centrum miasta odpowiednim wyborem może być IdeaPlace. Artyści z pewnością chętnie ulokują się w CO12 w sercu Nadodrza. Dla osób lubiących przestrzeń oraz pracę w otoczeniu natury idealnym miejscem będzie Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu “Dąbie”. A możliwości jest jeszcze więcej.

Dlaczego warto?

O podstawowe potrzeby coworkingu, tj. sprzątanie pomieszczenia, czynsz lub sprzęt biurowy, dbają jego zarządcy. Oszczędza to pracownikom nerwów i pieniędzy, a zostawia czas na pracę. Bądź co bądź, najważniejszą częścią słowa coworking jest właśnie – work. Ludzie decydują się na wynajem przestrzeni, by skuteczniej pracować. Kierownik Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu “Dąbie” – Wojciech Wodo dodaje, że ucieczka z domu pobudza do pracy, a bycie wśród innych, aktywnych zawodowo ludzi stymuluje i mniej rozprasza uwagę.

Zalety coworkingu

Przestrzeń coworkingowa ma być swego rodzaju ekosystemem, gdzie najemcy poszerzają swoje znajomości i spotykają potencjalnych partnerów. Głównym celem coworkingu jest, nie tylko przyznanie pracownikom ich własnego krzesła i biurka, ale też kreowanie takiego miejsca, gdzie wymienią się doświadczeniami, ideami i miło spędzą czas. W opinii Jutty Hutsch-Kasprzyk z IdeaPlace, coworking jest również łączeniem potrzeb klientów, co prowadzi do powstawania wspólnych projektów. Najemcy często nie pracują na umowę o pracę, więc nie mają stałego grafiku. Sami decydują kiedy i ile będą pracować, co tylko zwiększa ich produktywność – mówi Wojciech Wodo. Z tego powodu przestrzenie coworkingowe, oferują całodobowy dostęp do biur.

Coworking we Wrocławiu

Istniejące na rynku oferty, w miarę tworzenia się coraz większej ilości różnorodnych firm, ciągle się wzbogacają. Poza rejestrowaniem firmy pod adresem coworkingu i obsługą korespondencji, niektóre z przestrzeni proponują swoim najemcom profesjonalną obsługą asystencką lub księgową (IdeaPlace), a także szkolenia z podstaw przedsiębiorczości, menedżmentu i realiów rynkowych (CPiB “Dąbie”). CPiB “Dąbie” oferuje też inkubator przedsiębiorczości dla studentów i warsztat technologiczny o profilu elektroniczno-mechanicznym. Warsztat spełnia potrzeby nie tylko majsterkowiczów i hobbystów, ale również profesjonalistów – przy prototypowaniu i produkcji jednostkowej. Oprócz standardowej działalności, w CPiB “Dąbie” prowadzone są również comiesięczne wydarzenia o charakterze edukacyjnym – szkolenia z zakresu elektroniki, mechaniki, projektowania i informatyki.

Tylko praca?

Wbrew pozorom, przestrzeń coworkingowa nie jest wyłącznie miejscem pomagającym zwiększyć skuteczność pracy. Każdy coworking we Wrocławiu oferuje także wiele możliwości rozwoju, takich jak np. szkolenia dla kobiet w biznesie (CO12), akademie testowania i programowania oraz wernisaże artystyczne (IdeaPlace), a także warsztaty mówienia publicznego oraz szkolenia z bankowości dla studentów (CPiB “Dąbie”).

Przyszłość

Jak widać, pomysł Neuberga przyjął się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale coraz bardziej rozwija się w Polsce. Nad inicjatorem coworkingu mamy jednak jedną, dość istotną przewagę – nie musimy już rozkładać swoich przestrzeni kreatywnych codziennie od nowa. Możemy za to skupić się na ciągłym wzbogacaniu tego, co istnieje, nowymi ideami.

Zlata Veresniak

Has one comment to “Nie tylko praca – zalety korzystania z coworkingów”

You can leave a reply or Trackback this post.

  1. Maria - 5 marca 2018 at 17:07 Reply

    Super sprawa. Chciałabym tego spróbować 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.